Awaria na drodze – co zrobić?

Awaria naszego ukochanego auta na drodze to coś czego nikt się nie spodziewa.
Wyjeżdżając rano do pracy, na zakupy czy wakacje nie uwzględniamy takiej nieprzyjemnej sytuacji. Nagłe unieruchomienie naszego auta na środku ulicy, skrzyżowania czy autostradzie może nam podnieść znacznie ciśnienie, a do tego dochodzą nerwy innych kierowców, którzy dzięki nam utknęli.

Awaria auta na drodze – co zrobić?

Pierwsze co należy zrobić to zachować spokój. Jeżeli auto nam zgasło spróbujmy je odpalić ponownie i zjechać w bezpieczne miejsce. W przypadku braku chęci współpracy auta z nami zasygnalizujmy innym, że mamy problem – włącz światła awaryjne!
Następnie zorientujmy się w sytuacji drogowej czy możemy zepchnąć auto na bok – tu zaczynają się największe problemy. Pierwszy z nich to waga pojazdu, którego nie jesteśmy wstanie sami przepchnąć, drugi to zaawansowana technologia naszego auta, które po zgaszeniu samoistnie „zaciąga” hamulec postojowy, a skrzynia biegów przechodzi w tryb Parking.
Jak zepchnąć z drogi samemu auto? Może być ciężko, można próbować poprosić innych kierowców o pomoc. Pamiętaj jednak aby auto było w trybie zapłonu (świecą się kontrolki na zegarach), kierownica odblokowana, skrzynia biegów na tzw. luzie bądź w przypadku automatycznych na „N”, zwolniony hamulec postojowy tzw. ręczny.
Jeżeli samochód zgasł w czasie jazdy nie popadajmy w panikę, siłą pędu zjedźmy w bezpieczne miejsce (pobocze, przystanek, pas zieleni). Ważne – przy zgaszonym silniku nie działa nam wspomaganie kierownicy oraz siła hamulców jest mocno ograniczona!

Sytuacja prawdziwa:
Godziny szczytu, bardzo ruchliwa ulica w Warszawie, młodej kobiecie popsuło się auto w korku na lewym pasie… Dwóch kierowców w drogich autach obrzucało kobietę bluzgami żeby delikatnie mówiąc zjechała, zepchnęła auto z drogi… Serio?

Największym koszmarem jest gdy auta nie możemy zepchnąć, ponieważ skrzynia biegów nie chce przestawić się na „N” i zaciągnięty jest hamulec postojowy. W tej sytuacji nie ma możliwości ruszyć auta tak aby go nie uszkodzić! Co wtedy zrobić? Musimy zadbać o oznakowanie miejsca tzn. włączone światła awaryjne, zakładamy kamizelkę odblaskową i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy.

Pomoc drogowa ASSISTANCE – warto mieć!

Gdy już mamy ustabilizowaną sytuację z zabezpieczeniem miejsca postoju auta, wezwijmy pomoc drogową. Warto mieć wykupiony assistance razem z polisą OC, dzięki temu nie musimy się martwić jak usunąć auto z drogi. Jeżeli nasza polisa nie posiada wariantu holowania pozostaje płacić za lawetę bądź próbować holowania na lince.

Ważne !!!
Jeżeli to tylko możliwe nie czekaj na pomoc drogową w aucie, przejdź na chodnik, pas zieleni, za barierki. W przypadku awarii na autostradzie powiadom służby drogowe (numer tel. 19111) aby przyjechali i zabezpieczyli tzw. strzałką.
Zdarza się, że nie uważni kierowcy powodują kolizję z naszym unieruchomionym oznaczonym pojazdem. Z awarii możemy przejść do kolizji czy tez wypadku.

Podsumowując – zachowaj spokój, oznacz siebie i auto, wezwij pomoc.