Wypadek, kolizja – co zrobić?

Wypadek, kolizja – co zrobić?

Codziennie na naszych drogach dochodzi do wypadków, kolizji czy też awarii aut na drodze.
Często w skutek stresu oraz presji innych użytkowników działamy pochopnie. Najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich związanych z zdarzeniem drogowym.

Na samym początku wyjaśnimy sobie co jest wypadkiem, a co kolizją w ruchu drogowym.

Wypadek – zderzenie w wyniku którego są osoby poszkodowane lub ofiary śmiertelne.

Kolizja – zderzenie w wyniku którego uszkodzone są tylko pojazdy.

Co zrobić gdy doszło do wypadku?

Nie zależnie czy jesteś świadkiem, sprawcą czy poszkodowanym zachowaj spokój, zimną krew i opanowanie. W pierwszej kolejności sprawdź czy sam jesteś „cały”, zadbaj o swoje bezpieczeństwo zakładając kamizelkę odblaskową, włącz światła awaryjne w swoim pojeździe. Upewnij się czy możesz bezpiecznie opuścić auto, a następnie sprawdź ilu jest uczestników zdarzenia, czy są osoby ranne.
W przypadku osób rannych wezwij natychmiast służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112 i postępuj zgodnie ze wskazówkami operatora. Następnym krokiem jest unieruchomienie wszystkich pojazdów – zgaś silnik i włącz światła awaryjne. Jeżeli występują wycieki płynów eksploatacyjnych absolutnie nie używaj ognia, nie podpalaj papierosa przy aucie z którego leje się benzyna! Ważne jest oznaczenie miejsca wypadku – ustaw trójkąt (teoria – teren zabudowany za autem – zalecam 20 metrów, drogi ekspresowe i autostrady minimum 100 metrów) tak aby inni kierujący widzieli i zdążyli dostosować się do sytuacji na drodze.
Zgromadź wszystkich uczestników zdarzenia (z wyjątkiem osób z ciężkimi obrażeniami) po za drogą w bezpiecznym miejscu, oczekuj na przyjazd służb ratowniczych.

Ważne przy wypadku nie ruszamy pojazdów, muszą one pozostać na swoim miejscu! Inaczej wygląda sytuacja przy kolizji – jeżeli nie ma osób z urazami usuńcie pojazdy z drogi w bezpieczne miejsce o ile to możliwe (blokowanie ruchu z podrapanymi zderzakami skutkuje mandatem dla każdego z kierowców).

Co zrobić w przypadku kolizji?

Najważniejsze tak jak powyżej zadbanie o swoje bezpieczeństwo oraz rozeznanie się w sytuacji. Jeżeli wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzą, że nikomu nic nie jest, a jedyne obrażenia to rozbite pojazdy to postarajmy się na ile to możliwe usunąć je z drogi i nie tamujmy ruchu drogowego. W przypadku braku możliwości zjechania bądź zepchnięcia auta na pobocze zabezpieczmy i oznaczmy miejsce zdarzenia aby inni kierujący nas widzieli.

Czy przy kolizji potrzebna jest Policja?

O ile przy wypadku spotkanie z Policją jest nieuniknione, tak przy kolizji z zasady nie ma potrzeby wzywania tych organów jeżeli wszyscy są zgodni co do winy i przebiegu zdarzenia. Często w przypadku aut firmowych (leasing, wynajem itp.) w regulaminie jest zapiska o konieczności wezwania Policji – warto to sprawdzić.
Jeżeli wybieramy wariant bez Policji wystarczy spisanie na kartce oświadczenia. Sprawca musi w nim jasno i czytelnie przyznać się do winy, opisać przebieg zdarzenia, oraz podać wszystkie swoje dane (imię, nazwisko, adres, numer prawa jazdy), oraz dane auta i polisy (numer oraz nazwa zakładu ubezpieczeń) – wzór oświadczenia tutaj. Warto spisać oświadczenie w dwóch egzemplarzach dla poszkodowanego i sprawcy.

Kolizja, oświadczenie i co dalej?

Gdy już mamy uporządkowaną kwestie „papierkową” wypada zadbać o swój pojazd.
Rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej np. z assistance, które jest zazwyczaj dodawane gratis w przypadku kolizji do polisy.

Podsumowując: zawsze zachowaj zimną krew i zadbaj o wszystkich uczestników. Pamiętaj połamane plastiki się naprawi, a zdrowia i życia nie naprawisz – Jedź bezpiecznie!